X
31 مرداد

مگ آیفوم: در مقاله قبلی به تعاریف اولیه از بیت کوین پرداختیم در این مقاله به طور کامل به ظهور بیت کوین،استخراج بیت کوین، توانایی های بیت کوین، بستر بیت کوین و چگونگی عملکرد بلاک چین پرداخته شد.

همچنین در قسمت قبلی مقاله توضیح دادیم که برای استفاده از بیت کوین 2 روش معامله کردن و استخراج کردن وجود دارد.

با توجه به اینکه قبلا ساز و کار استفاده از بایننس و آینده معاملاتی بیت کوین را توضیح داده ایم، امروز قصد داریم به ساز و کار استخراج، ماین ، بیت کوین بپردازیم.

  • استخراج بیت کوین چیست؟ در استخراج بیت کوین چه فرایندی رخ می دهد؟

حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از دستگاه های محاسباتی فوق پیشرفته، برای افزایش امنیت سیستم بلاک چین را، استخراج بیت کوین می گویند. در استخراج بیت کوین یک دستگاه محاسباتی پیشرفته است که با انجام محاسباتی که توسط انسان یا کامپیوتر های خانگی قابل حل نیست، باعث ایجاد بیت کوین جدید می شود.

حالا شاید این سوال براتون پیش بیاد که حل این مسائل و صرف این انرژی چه مزیتی دارد؟ زمانی که شما سیستم خود را در اختیار بستر بلاک چین قرار می دهید، با حل این مسائل پیشرفته ریاضی بیت کوین جدید تولید می شود و به تعداد بیت کوین های موجود در بازار اضافه می شود.

در مطلب قبلی بر امنیت بالای بستر بلاک چین تاکید بسیار داشتیم، اما به چه دلیل امنیت این سیستم بالا است؟ زمانی که شما دستگاه ماینر خود را در اختیار این بستر قرار می دهید با استفاده از شیوه های محاسباتی، بلاک چین معاملات قبلی را بازرسی می کند تا از صحت معاملات اطمینان حاصل نمایدو تقلب یا دزدی در معاملات بیت کوین انجام نشده باشد. شاید در ابتدا استفاده از یک یا چند دستگاه ماینر برای صحت سنجی این حجم از معاملات مسخره به نظر برسد، اما زمانی که میلیون ها ماینر در سراسر جهان 24 ساعت 7 روز هفته را در حال فعالیت می باشند باعث ایجاد امنیت بی سابقه ای می شوند.

ماین+در استخراج بیت کوین چه فرایندی رخ می دهد؟ | هش ( HASH ) چیست؟؟

  • پاداش استخراج بیت کوین از کجا می آید؟
مطلب پیشنهادی  رمز ارز یا ارز دیجیتال چیست؟

در بالا توضیح دادیم که بلاک چین به دو صورت حل مسائل پیچیده ریاضی و اعتبار سنجی معاملات انجام شده از حضور شما و دستگاه ماینرتان استفاده می کند.

ابتدا به سراغ حل مسائل ریاضی و پاداش آن می رویم. زمانی که دستگاه شما سلسله مراتب طولانی از مسائل ریاضی پیچیده را حل می کند، باعث ایجاد یک بلوک در زنجیره بلاک چین می شود و این به معنای ساخت بیت کوین جدید می باشد.

در شیوه اعتبار سنجی، شما باعث تولید بیت کوین یا بلوک جدیدی در سیستم بلاک چین نمی شوید بلکه همان بلوک های گذشته را اعتبار سنجی می کنید و صحت اطلاعات آن ها را تایید می کنید. در این راستا شما هزینه هایی از جمله دستگاه ماینر و برق مصرفی دارید که هزینه های کمی نیست و از طرفی دیگر باعث تولید بیت کوین نشده اید، پس سیستم بلاک چین به شما مقداری بیت کوین پاداش می دهد تا شما به ادامه فعالیت در این بستر علاقه مند بمانید.

این دو شیوه شاید در عمل فعالیت شما تفاوت هایی نداشته باشند اما در باطن قضیه تفاوت هایی خواهند داشت. تفاوت این دو این است که زمانی که 21 ملیون واحد بیت کوین استخراج شود دیگر حل مسائل ریاضی و اضافه کردن بلوکی به بلاک چین کاربردی ندارد و شامل جایزه ایی نمی شود، بلاک چین برای همین هر 4 سال مسائل را پیچیده تر می کند و سرعت استخراج بیت کوین را نصف می کند تا اتمام استخراج این 21 ملیون واحد طولانی شود. اما در طرف دیگر ماجرا بلاک چین برای همیشه نیاز به اعتبار سنجی ماینر ها دارد و حتی پس از اتمام استخراج بیت کوین ها اعتبار سنجی باید انجام شود.

ماین+در استخراج بیت کوین چه فرایندی رخ می دهد؟ | هش ( HASH ) چیست؟؟

  • هش ( HASH ) چیست؟

هش تابعی است که یک ورودی از اعداد و حروف را به یک خروجی رمزنگاری شده با طول مشخص تبدیل می‌کند. هش با استفاده از یک الگوریتم ساخته می‌شود. وجود الگوریتم هش برای مدیریت بلاکچین بیت‌کوین الزامی است. الگوریتم‌های هش گوناگونی وجود دارند. در شبکه بیت‌کوین از الگوریتم هش(SHA-256) استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی  تاثیرات سرمایه گذاری افراد مشهور بر ارزهای دیجیتال

هش در بلاکچین بیت کوین نیاز به رمزنگاری برای محاسبات بلاکچین بیت کوین را تامین می‌کند. در واقع، هش ستون فقرات شبکه بلاکچین بیت کوین است. الگوریتم هش مورد استفاده در بلاکچین بیت کوین یا همان SHA-256 همواره هش‌هایی با طول ثابت تولید می‌کند. تولید هش با طول ثابت، حدس زدن یک هش با هدف کِرَک کردن (تغییر نرم‌افزار برای تغییر امنیت آن) را تقریبا غیرممکن می‌کند. هش بر اساس اطلاعاتی که در سرآیند هر بلوک وجود دارد تولید می‌شود.

اکنون که مفهوم هش نیز مشخص شد، می‌توان به طور دقیق‌تر شرح داد که هنگام استخراج بیت‌کوین واقعا چه اتفاقی می‌افتد و چه مسئله‌ای حل می‌شود. دستگاه استخراج بیت‌کوین تلاش می‌کند تا تعدادی عدد تصادفی دلخواه (داده تصادفی کوچک) را پیدا کند که وارد بلوک شده و موجب می‌شوند آن بلوک یک هش (SHA-256) داشته باشد. هش با تعداد مشخصی صفر شروع می‌شود. هرچه تعداد صفرهای هش بیشتر باشد، آن هش نایاب‌تر است.

ماین+در استخراج بیت کوین چه فرایندی رخ می دهد؟ | هش ( HASH ) چیست؟؟

یک هش خوب به سادگی قابل پیش‌بینی نیست و بنابراین نیاز است تا دستگاه‌های محاسباتی با توان بالا، در هر بار تعداد زیادی هش را امتحان کنند. تعداد صفرهای موجود در هش مشخص می‌کنند که پیدا کردن یک بلوک چقدر سخت است. تعداد صفرهای هش بیت کوین برای پیدا کردن بلوک‌های بیت‌کوین جوری تنظیم شده است که به طور میانگین هر ۱۰ دقیقه امکان پیدا کردن یک بلوک بیت‌کوین وجود داشته باشد.

  • نرخ هش یا هش ریت چیست؟

نرخ هش یا هش ریت (Hash Rate) برابر با میزان قدرتی است که یک دستگاه استخراج بیت کوین برای حل مسائل ریاضی مربوط به استخراج بیت کوین از آن استفاده می‌کند. هش ریت در واقع میزان حدس‌های هشی است که یک ماینر می‌تواند در هر ثانیه داشته باشد.

حالا که با مفاهیم و ساز و کار استخراج بیت کوین آشنا شدید در قسمت بعدی مقاله به تجهیزات استخراج بیت کوین و در ادامه به میزان سود دهی و نکات آن می پردازیم.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید