X
2 تیر

مگ آیفوم: تفاوت های ویندوز 11 با ویندوز 10 چیست؟ استفاده ما از نسخه لورفته ویندوز 11 بهترین راه برای پاسخگویی به سوال تفاوت های ویندوز 11 با ویندوز 10 است.

هفته گذشته نسخه اولیه ی ویندوز 11 در اینترنت به صورت غیر قانونی لورفت و در دسترس همگان قرار گرفت، طبق بررسی ما از تغییرات در ویندوز 11 نسبت به ویندوز 10 تفاوت های سطحی و تغییراتی در رابط کاربری این سیستم عامل می باشد.

پایه و اساس ویندوز 10 و 11 تا حدود زیادی شبیه به یکدیگر اند و تغییراتی که در ان ایجاد شده است در نگاه اول به چشم نمی ایند.

ویندوز 11 دارای منوی استارت جدیداست همچنین نوار وظیفه(taskbar) آن مجددا طراحی شده است. آیکن ها و انیمیشن های مدرن ترن و تغییرات کوچک در رابط کاربری این سیستم عامل سبب محبوب تر شدن آن شده است. در نسخه اولیه ویندوز جدید، ما شاهد صفحه جذاب و ویجت ها نیز هستیم، که تا کنون در سیستم عامل ویندوز شاهد اون نبوده ایم و یک ویژگی کاملا جدید محسوب می شود. مایکروسافت زمان عرضه ویندوز 11 را پاییز امسال اعلام کرده است و قطعا از زمان انتشار این نسخه اولیه تا انتشار رسمی جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت تغییرات زیادی را در آن شاهد خواهیم بود.

در ادامه نگاهی دقیق تر به تغیراتی که در نگاه اول شاهد آن ها بودیم می پردازیم.

تفاوت های ویندوز 10 با ویندوز 11

  • منوی استارت: آیکن های ساده تر، حذف عنواین متحرک

ویندوز 11 را نمی توان ادامه و آپدیتی جدید ویندوز های 8 و 10 دانست، به گونه ایی که تغییرات ویندوز 11 باعث جدایی راه این سیستم عامل از یکدیگر شده اند. در دو ویندوز قبل شاهد مانور مایکروسافت بر روی عنواین و آیکن های متحرک در منوی استارت بودیم که در ویندوز جدید به طور کامل حذف شده اند، همچنین مایکروسافت با الگو برداری از بزرگترین رقیب خود شرکت اپل آیکن منوی استارت را از گوشه نوار وظیفه به وسط آن منتقل نموده است.

یکی از تغییرات دیگر بخش ” آخرین نرم افزار ها و فایل های استفاده شده ” در منو می باشد .

مطلب پیشنهادی  IOT یا اینترنت اشیا چیست ؟ | مزایای استفاده از اینترنت اشیاء

منوی استارت شاید اندازه همیشه دوست داشتنی نباشد ولی قطعا کاربردی ترین منوی استارت تا به امروز است.

  • تلفیق ” ویندوز اسنپ ” با نرم افزار محبوب ” فنسی زون “

در ویندوز های 8 و 10 یکی از بزرگترین ویژگی های این سیستم عامل ها راحت بودن استفاده و مدیریت چندین اپلیکیشن در یک زمان بود به صورتی که اگر شما صفحه اپلیکیشن مورد نظر خود را به یک سمت دسکتاپ خود می کشیدید می توانستید صفحه سیستم عامل خود را به دو بخش تقسیم کنید و نرم افزار های مختلف رو به طور همزمان استفاده کنید، اما مایکروسافت به این مورد قانع نشده و با همکاری با فنسی زون قابلیت جدیدی را برای مدیریت فضای دسکتاپ برای کاربران فراهم کرده است.

تفاوت های ویندوز 10 با ویندوز 11

در ویندوز 11 با قرار دادن نشانگر خود بر روی دکمه ” بزرگ کردن اپ ” شاهد منوی جدیدی هستید که به شما در تقسیم بندی تصویر خود کمک می کند .

  • نوار وظیفه (task bar) بار ساده تر از همیشه

بخش بزگی از تجربه شما از ویندوز جدید مربوط به نوار وظیفه (task bar) است که طراحی آن متفاوت است.

آیکن ها کوچک تر و مدرن تر از همیشه به نظر می رسند و دقیقا در وسط بخش پایینی صفحه شما قرار دارند. در ویندوز 10 شما شاهد نوار جستجو نیز بودید که در نسخه جدید ویندوز نوار جستجو حذف شده و جای خودش رو به آیکن جستجو داده است.

در کل تغییرات نوار وظیفه (task bar) باعث ایجاد فضای بیشتر در این محیط شده است اما هنوز کاملا مشخص نیست برنامه ی مایکروسافت برای استفاده از این فضا ها چیست.

  • خداحافظی با کورتانا

بله درست شنیده اید، باید خود را آماده خداحافظی با کورتانا کنید. یکی از راه هایی که مایکروسافت برای کاهش فضای نوار وظیفه استفاده کرده حذف آیکن کورتانا است.

کورتانا همچنان به صورت یک اپ بر روی سیستم عامل شما وجود دارد اما دیگر خبری از آن بر روی نوار وظیفه شما نیست و برای استفاده از آن باید آن را به صورت دستی را اجرا کنید. درسته کورتانا از رقبای خود چندین گام عقب تر است اما پیشرفت های چشم گیری نسبت به زمانی که جواب کوچک ترین سوال ها را نمی دانست داشته است.

  • سر و کله ویجت ها از کجا پیدا شده است؟
مطلب پیشنهادی  نحوه خرید خط تلفن ثابت اینترنتی

در حالی که مایکروسافت قید کورتانا را زد و آن را از نوار وظیفه حذف کرد آیکن جدیدی به نام ویجت ها رو به این نوار افزوده است.

شما با کلیک کردن بر روی این آیکن شاهد باز شدن صفحه ای در سمت چپ دسکتاپ خود هستید که برای شما آب و هوا، اخبار، موضوعات مورد علاقه شما و … را نمایش می دهد، ما دقیقا نمی دانیم که مایکروسافت چه برنامه هایی برای این صفحه دارد ولی از این مطمئن هستیم که مایکروسافت قطعا برنامه های زیادی برای آینده این ویجت ها دارد.

تفاوت های ویندوز 10 با ویندوز 11

  • آیکن های زیبا، تغییرات ریز در ظاهر سیستم عامل

یکی از تغییرات قابل پیش بینی برای ویندوز 11 تغییرات ریز در ظاهر سیستم عامل بود، یکی از این تغییرات گرد شدن گوشه های اپلیکیشن ها است که به زیبایی ظاهر ویندوز کمک کرده است، از دیگر تغییرات که قبل از این هم به آن ها اشاره داشتیم تغییر شکل آیکن ها و مدرن تر شدن آن ها است.

  • بدون تغییر در اپ ها

تا الان ما تغییر زیادی در قالب اپلیکیشن های ویندوز ندیدیم، محدودیتی بر روی نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی در ویندوز وجود ندارد و هیچ چیزی شما را در استور مایکروسافت محدود نمی کند ولی این به معنای تغییرات کلی نیست.

باز هم می گوییم تجربه ما فقط نسخه اولیه و لو رفته از ویندوز 11 بود و باید تا زمان انتشار نسخه رسمی صبر کنیم تا نقد کاملی برای این سیستم عامل داشته باشیم، اما چیزی که تا کنون مشاهده می شود این است که ویندوز 11 مانند یک تم و آپدیت ظاهری برای ویندوز 10 است و تغییراتی در بنیاد این سیستم عامل مشاهده نمی کنیم.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید