X
14 شهریور

مگ آیفوم : در این یکی دو ساله اخیر که صحبت هایی مبنی بر حذف شدن سند دفترخانه ای خودروها طمرح شده است، بسیاری هنوز بر سر دوراهی مانده و نمیدانند که دقیقا باید چه بکنند. سوالها و درخواست های صاحبان خودرو از پلیس راهنمایی و رانندگی کل در خصوص این موضوع این است که بالاخره برای تعویض پلاک باید سند خودرو را به همراه داشته باشند و یا اینکه انتقال مالکیت خود رو با برگ سبز آن انجام می شود. بالاخره تصمیم چیست؟ مردم چه بکنند؟

برگ سبز خودرو

آیا برگ سبز خودرو سند قطعی آن است؟ تصمیم نهایی دولت چه شد

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام جعفر منتظری، دادستان کل کشور با ارسال نامه‌ای به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور، تکلیف نهایی و قطعی ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی را مشخص و اعلام کرد: برگ سبز صادر شده از سوی نیروی انتظامی، سند رسمی خودرو محسوب می‌شود و متعاملین الزامی برای حضور در دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند ندارند.

مطلب پیشنهادی  صحبت های جنجالی ژیلا صادقی نمی توانید با آبروی من و همسرم بازی کنید!

به این ترتیب از این پس، متعاملین خودرو هیچ الزامی برای تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی نخواهند داشت.

متن این نامه به این شرح است:

“حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص الزامی یا غیرالزامی بودن معاملات ثبت خودرو در اسناد رسمی، به اطلاع می‌رساند:

بند‌های ۲ و ۳ بخشنامه شماره ۹۴/۱۳۷۲۰۴ مورخ ۲۷/۸/۱۳۹۴ صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک که مضموناً حاکی از ضرورت مراجعه طرفین معامله برای ثبت معاملات خودرو به دفاتر اسناد رسمی بود، با صدور دادنامه شماره ۱۸۶۳ مورخه ۲/۱۲/۱۳۹۹ هیئت محترم دیوان عدالت مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده و در تاریخ ۱۰/۱/۱۴۰۰ به شماره ۹۸۰۴۱۸۵ در روزنامه رسمی ثبت و ابلاغ شده است.

از آنجایی که برابر مواد مختلف قانون مذکور از جمله تبصره ماده ۱۴ و مواد ۳۴، ۳۵ و ۳۷ و خصوصا مواد ۴۳ و ۴۵ آرای شعب دیوان عدالت اداری و به ویژه هیئت عمومی در موارد مشابه برای تمامی دستگاه‌های اداری لازم‌الاجرا بوده و برای مستکفین مجازات در نظر گرفته شده است، لذا مستفاد قطعی از دادنامه مذکور و قوانین مربوط تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.

مطلب پیشنهادی  استیضاح وزیر صمت

برگ سبز خودرو

آیا برگ سبز خودرو سند قطعی آن است؟ تصمیم نهایی دولت چه شد


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید