X
18 دی

آیا عینک بلوکات واقعا مفید است؟ اگر تا به حال در مورد تأثیر صفحه نمایش دیجیتال بر روی چشمان خود نگران بوده اید، ممکن است در مورد “نور آبی” شنیده باشید، و شاید حتی به دنبال راه هایی برای محافظت از چشمان خود در برابر آن باشید.

عینک‌های بلوکات (یا عینک‌های مسدودکننده نور آبی) به دلیل این که می‌توانند از چشم‌های شما در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کنند، محبوب‌تر از همیشه شده‌اند – اما عینک بلوکات چقدر در حفظ سلامت چشم‌ها موثر هستند؟ با ، بازار عینک ایران ، نگاهی دقیق‌تر به تحقیقات علمی عینک بلوکات و اینکه آیا واقعاً مفید هستند، خواهیم داشت.

نور آبی چیست؟

نور خورشید حاوی انواع مختلفی از نورهای رنگی (از جمله قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش) است که هر کدام دارای طول موج و سطح انرژی متفاوتی هستند. در ترکیب، این طیف از پرتوهای رنگی نور چیزی را ایجاد می کند که ما آن را “نور سفید” (یا نور خورشید) می نامیم.

نور آبی تنها یک نوع رنگ در این طیف نوری است – که به طور کلی به عنوان “نور مرئی” تعریف می شود. این بدان معنی است که طول موج کوتاه و سطوح انرژی بالایی دارد. سطوح نور آبی از طیف وسیعی از منابع نوری مختلف ساطع می شود که بزرگترین آنها خورشید است، جایی که ما بیشتر در معرض آن قرار می گیریم. با این حال، منابع مصنوعی زیادی نیز وجود دارد، و در سال‌های اخیر، نور آبی به دلیل ارتباطش با صفحه‌نمایش‌های دیجیتال، شهرت زیادی پیدا کرده است. رایانه‌ها، تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند و سایر صفحه‌های دیجیتال همگی نور آبی ساطع می‌کنند. اگرچه این تنها کسری از زمان ساطع شده از خورشید است، اما میزان زمانی که افراد صرف استفاده از این دستگاه ها می کنند و نزدیکی این صفحه نمایش ها به چشم ها باعث نگرانی در مورد اثرات بالقوه طولانی مدت نور آبی بر سلامت چشم شده است.

عینک بلوکات

نور آبی با چشمان شما چه می کند؟

نور آبی طول موج کوتاهی دارد که نفوذ آن به چشم را بسیار آسان می کند. این بدان معنی است که تقریباً تمام پرتوهای نور آبی مرئی می توانند از قرنیه و عدسی به شبکیه (پوشش پشت چشم) عبور کنند. در حالی که تحقیقات کمی برای حمایت از این موضوع وجود دارد، برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده اند که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی پتانسیل آسیب رساندن به سلول های حساس به نور در شبکیه را دارد. یک مطالعه حیوانی همچنین نشان داد که آسیب نور آبی ممکن است باعث آسیب شبکیه فوتوتوکسیک شود.

مطلب پیشنهادی  معرفی انواع قهوه

عینک بلوکات چیست؟

عینک بلوکات (که گاهی به آن عینک مسدود کننده نور آبی نیز گفته می شود) عینک هایی هستند که حاوی لنزهایی هستند که به طور خاص برای کاهش میزان نور آبی که به چشم می رسد طراحی شده اند. این لنزها پرتوهای نور آبی را فیلتر می کنند تا از ورود آنها به چشم و ایجاد آسیب احتمالی جلوگیری کند. معمولاً، لنزهای نور آبی رنگ زرد کمی دارند (برای متعادل کردن نور آبی)، اما معمولاً نمی‌توانید متوجه این موضوع شوید.

آیا عینک بلوکات مفید است؟

عینک های بلوکات در کاهش میزان نور آبی که وارد چشم می شود موثر است، و می تواند سلامت چشم شما را بهبود بخشد یا از آن محافظت کند. به زبان ساده، استفاده از عینک بلوکات می تواند از چشمان شما در مقابل نور آبی تا حد زیادی محافظت کند.

همانطور که کالج اپتومتریست ها بیان می کند: «بهترین شواهد علمی موجود در حال حاضر استفاده از لنزهای عینک بلوکات را در جمعیت عمومی برای بهبود عملکرد بینایی، کاهش علائم خستگی چشم یا ناراحتی بینایی، بهبود کیفیت خواب یا حفظ ماکولا تایید می کند. سلامتی.

عینک بلوکات

آیا عینک بلوکات به خستگی چشم کمک می کند؟

برخی از افراد ممکن است به فکر خرید عینک بلوکات باشند زیرا این عینک می تواند به کاهش فشار چشم هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال کمک کند. هنگام استفاده از صفحه نمایش دیجیتال، خستگی چشم ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. اگر بیش از حد طولانی تمرکز کنید و به صفحه نمایش نگاه کنید، ممکن است چشمان شما خسته شود. همچنین، هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش، چشمان شما باید دائماً فوکوس خود را تغییر دهند، و نشستن بیش از حد نزدیک می تواند عضلات چشم شما را تحت فشار بگذارد، زیرا آنها سعی می کنند بر روی چنین تصویر نزدیک تمرکز کنند. اگر از عینک استفاده می‌کنید، تابش خیره‌کننده‌ای که بر روی صفحه دیجیتال یا لنزهای عینک شما از منابع نور اطراف (مانند چراغ‌های روشن دفتر یا پنجره‌های اطراف) منعکس می‌شود نیز می‌تواند باعث انقباض و فشار روی چشم‌های شما شود.

مطلب پیشنهادی  عکس پروفایل پاییزی عاشقانه و احساسی

برچسب گذاری این مسائل به عنوان نتیجه نور آبی آسان است، با این حال، به احتمال زیاد این مشکلات صرفاً ناشی از استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال است و نه خود نور آبی. اغلب اوقات، خستگی چشم به دلیل فشار چشم دیجیتال است و آسیب نور آبی در صورتی که اصلاً رخ دهد، نادر است.

تست نور آبی را انجام دهید عینک بلوکات از آسیب شبکیه جلوگیری می کند؟

آزمایش‌های کشت سلولی و مطالعات حیوانی مشخص کرده‌اند که نور آبی می‌تواند به شبکیه چشم آسیب برساند. با این حال، شواهد تحقیقاتی وجود دارد که نشان دهد دستگاه‌های جذب نور آبی (مانند عینک بلوکات) مفید هستند. برای کاهش خطر یا پیشرفت شرایط شبکیه مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD).

علاوه بر این، مقررات بسیاری برای محدود کردن میزان نور آبی ساطع شده از اشیاء روزمره وضع شده است. با توجه به این محدودیت‌های ایمنی، سطح نور آبی که از اشیایی مانند لامپ و صفحه‌نمایش دیجیتال ساطع می‌شود به اندازه کافی بالا نیست که باعث آسیب شبکیه شود.

آیا خرید عینک بلوکات ضروری است؟

بنابراین آیا باید روی یک عینک بلوکات سرمایه گذاری کنید؟ در مورد جلوگیری از خستگی چشم، بهترین گزینه است که در پول خود صرفه جویی کنید و به جای آن عادت های خوب صفحه نمایش را در طول روز تمرین کنید. با این حال، اگر در اواخر شب از صفحه نمایش استفاده می کنید و در به خواب رفتن مشکل دارید، عینک بلوکات گزینه خوبی است.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید