X
22 شهریور

سازمان امورمالیاتی به منظور شفافیت حساب‌های بانکی و نحوه تشخیص حساب تجاری از شخصی به استناد بند «م» تبصره ۱۲ قانون بودجه سال گذشته، ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان و ابزارهای پرداخت اینترنتی را در دستور کار خود قرارداد.

درنهایت از ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار ابزار و دستگاه پرداخت، بیش از ۹ میلیون دستگاه غیرفعال و مابقی به پرونده‌های مالیاتی صاحبان آنها الصاق شد تا تفکیک حساب تجاری از شخصی صورت پذیرد.

سیاری از صاحبان مشاغل برای کتمان درآمد و فرارمالیاتی اقدام به استفاده از حساب‌های شخصی خود نموده اند. به این معنا که برخی از صنوف مانند پزشکان، وکلا ، مشاوران خانواده و … به جای استفاده از کارتخوان، از فرایند کارت به کارت یا روش‌های دیگر استفاده کردند. این امر منجر به فرار مالیاتی آن ها شده است. برهمین اساس، برپایه ماده ۱۰ قانون پایانه‌های فروشگاهی تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی آغاز شد.

نحوه تشخیص حساب تجاری از شخصی

بانک مرکزی تفکیک حساب های تجاری از شخصی را در 15 شهریور 1401 ابلاغ نمود و به دنبال آن قاعده‌گذاری شناسایی حساب‌های تجاری نیز به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.

مطلب پیشنهادی  اصلی ترین علت قطعی برق در ایران مشخص شد!

تفکیک حساب تجاری از شخصی در صورت تحقق همزمان 2 شرط

شاخص شناسایی یک حساب تجاری وجود 100 تراکنش واریزی (واریز ملاک است نه برداشت) به مجموع 35 میلیون تومان می باشد. وجود هر دو شرط به صورت همزمان است. بدین ترتیب اگر حسابی بیش از ۱۰۰ تراکنش ورودی و به ارزش بالای ۳۵ میلیون تومان در ماه داشته باشد احتمالاً به عنوان حساب تجاری شناخته می‌شود. اما اگر حسابی یک تراکنش و به مبلغ 100 میلیون تومان داشته باشد در حال حاضر به عنوان حساب تجاری تلقی نمی شود.

نحوه اعتراض به شناسایی حساب به عنوان تجاری

درصورتی که صاحب حساب شناسایی شده به عنوان تجاری، نسبت به این موضوع اعتراض داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به ادارات کل سازمان مالیاتی و با ارائه مستندات حساب خود را از زمره تجاری خارج کند.

شروط شناسایی حساب تجاری قابل تغییر است

ممکن است که در آینده قواعد و نحوه تشخیص حساب تجاری از شخصی تغییر یابد و برای مثال سقف ۳۵ میلیون تومان در ماه کاهش داده شود تا تعداد بیشتری از فراریان مالیاتی شناسایی گردند.

مطلب پیشنهادی  فعال سازی اینترنت رایگان دولت به مناسبت نوروز ۱۴۰۳

مزایای حساب های تجاری

طبق این گزارش، حساب‌هایی که تجاری یا به تعبیر دیگر «حساب فروش» شناخته می‌شوند، به سبب ماهیت حساب، از مزایایی مانند افزایش سقف روزانه و ماهانه برداشت از حساب، بدون نیاز به ارائه اسناد مثبته، تخفیف در کارمزدهای بانکی و… برخوردار خواهند شد.

لذا تعریف یک حساب به عنوان حساب تجاری برای افرادی که فعالیت تجاری و گردش مالی متناسب با کسب و کار دارند، تسهیل‌گری قابل توجهی خواهد داشت.

سخن پایانی

همه حساب‌هایی که واجد دو شرط مذکور هستند، لزوماً تجاری نخواهند شد. پس از بررسی و اخذ اطلاعات تکمیلی، نسبت به تجاری یا غیرتجاری بودن آنها تصمیم‌گیری می‌شود. لذا ممکن است حسابی واجد هر دو شرط باشد، اما حساب تجاری شناخته نشود.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید