X
5 خرداد

مگ آیفوم : شپش نوعی حشره است که در موی سر، ابرو و مژه یافت می شود و تغذیه آن خون است. این حشره به ساقه ی مو می چسبد. اگر این حشره در تماس مستقیم با پوست قرار بگیرد زنده می ماند در غیر این صورت زود می میرد.

اغلب کودکانی که مهدکودک می روند و یا بچه های مقطع ابتدایی بیشتر به شپش دچار می شوند.

توصیه می شود که به فرزندانتان یاد آوری کنید تا از کلاه، مقنعه، روسری دوستانشان استفاده نکنند زیرا عامل اصلی انتقال شپش استفاده از وسایل شخصی فرد مبتلا به شپش است.

  • راه های انتقال شپش :

استفاده از کلاه روسری و مقنعه فرد مبتلا به شپش

استفاده از لباس و بالشت فرد مبتلا

  • از کجا بفههم شپش دارم؟

خارش سر

وجود دانه ها قرمز کوچک  و بزرگ روی گردن و سر

ذرات سفید رنگی که به ساقه مو چسبیده اند.

راهکار های درمان شپش

  • استفاده از سرکه

سرکه را گرم کنید و روی سر خودتان بمالید سپس نیم ساعت صبر کنید سپس موهایتان را بشویید.

مطلب پیشنهادی  علائم کمبود ویتامین D در بدن

راهکار های درمان خانگی شپش سر

  • استفاده از سس مایونز

می توانید مقداری سس مایونز را روی سرتان بریزید و خوب با سس سرتان را ماساژ دهید سپس با استفاده از یک کلاه پلاستیکی موهایتان را در کلاه قرار دهید و برای گرم نگه داشتن محیط یک حوله نیز روی آن بکشید. اجازه دهید سرتان به مدت 6 ساعت در این کلاه گرم نگه داشته شود تا شپش های ان از بین برود.

  • استفاده از اسپند

می توانید یک قاشق اسپند را آسیاب کنید و با یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید سپس اجازه دهید تا دم بکشد. مو هایتان را با این ترکیب ماساژ دهید و سپس در پوششی قرار دهید تا گرم بماند. بعد از 1 ساعت با آب گرم حمام کنید.

  • استفاده از آب پیاز

چهار یا پنج عدد را در مخلوط کن بریزید سپس با پشت قاشق پیاز های له کنید و با استفاده از آب پیاز موهایتان را ماساژ دهید. سپس کلاهی روی سر قرار دهید تا دو ساعت موها زیر کلاه بمانند. سپس موها را باشامپو و آب ولرم بشویید و با شانه و سشوار آن را خشک نمایید.

مطلب پیشنهادی  ژل رویال چیست؟ ژل رویال چگونه تولید می شود؟

این درمان را باید هر هفته یکبار به مدت دو ماه تکرار کنید.

  • می توانید موهایتان را حنا کنید

مقداری حنا را با آب مخلوط کنید و مخلوط به دست امده را روی سرتان به مدت 3 ساعت قرار دهید . از کلاه پلاستیکی برای گرم نگه داشتن استفاده کنید.سپس موهایتان را بشویید و با یک شانه شپش ها را از موهایتان جدا کنید. حنا یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن شپش سر می باشد.

  • استفاده از روغن نارگیل و کافور

مقدار سه قاشق روغن نارگیل را با کافور مخلوط کنید و پوست سرتان را ماساژ دهید سپس کلاه بپوشید و اجازه دهید به مدت یک شب مو ها زیر کلاه بماند. با استفاده از یک حوله سرتان را گرم نگه دارید. صبح موهایتان را با آب گرم بشویید و شانه بزنید.

 


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید