X
29 خرداد

مگ آیفوم : حتما به مشهد سفر کرده اید و به دنبال مناطق تفریحی بکر برای گذراندن یک روز آرام در طبیعت می گردید. دره آل یکی از مناطق بکری است که می توانید در آن جا آرامش داشته باشید با معرفی روستا و دره آل همراه ما باشید

  • موقعیت مکانی دره ال

این دره خوش اب و هوا در مسیر جاده کلات و 45 کیلومتری مشهد واقع شده است. دره آل توسط سد کارده که بین روستای زواندروخ و کارده قرار گرفته است قطع می شود. جاده دسترسی به این مکان زیبا آسفالت است. دره آل در نزدیکی دره کارده و دره انجیر قرار گرفته است.

  • دره انجیر

دره انجیر یکی از بهترین مکان ها برای گشت و گذار است. این دره بسیار کم عرض و باریک ست و در انتها به روستای زواندروخ ختم می شود. این مکان با درختان انجیر وحشی پوشیده شده است. اگر به درآل سفر کرده اید حتما سری هم به دره انجیر بزنید.

  • دره کارده
مطلب پیشنهادی  اجرای وحید موسوی در عصر جدید مرحله نیمه نهایی

دره کارده نیز یکی ازمهم ترین مسیر های تردد  مشهد به کلات در گذشته بوده است در گذشته غالبا از این مسیر به اسیای میانه و ترکمنستان سفر می کردند.

غار آل در ابتدای روستا و در کوه های صعب العبور قرار گرفته است. ارتفاع غار آل به 1500 مترمربع و عرض آن تقریبا 1 تا 3 متر و عمق آن حدود 100 متر است.

آشنایی با دره آل | مناطق گردشگری مشهد

  • آبشار های آل

آبشارهای فصلی و پنج گانه در فصل های پرباران در دره آل دیده می شوند. این آبشارها از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد. سنگ ها در این مسیر به عنوان فیلتری برای پاکی و زلالی آب عمل می کنند.

قلعه تاریخی آل و مات و کتیبه خان تاشی جز آثار باستانی در محدوده ی دره آل است.

  • قلعه آل و مات

باتوجه به آثار باستانی در این منطقه قدمت قلعه ی آل و مات به دوران تیموری باز می گردد. طبق ابزارآلات پیدا شده در این قلعه، جهت نگه داری آب در گذشته  از این دژها استفاده می کردند.

مطلب پیشنهادی  10 شنیون آسان و راحت ویژه شب یلدا + فیلم

یکی از اهداف مهم ساخت این دژها بر روی کوه های بلند استقرار سربازهاجهت محافظت از منطقه بوده است.

  • کتیبه خان تاشی

کتیبه خان تاشی نیز کتیبه ای باستانی است که 1متر است و با خط ثلث در 10خط کنده کاری شده است. این کتیبه مربوط به دوره صفویه است.

تصاویر دره آل

دره آل

روستای آل

تصویر آل

مسیروجاده ی آل

آبشارهای فصلی آل

غار آل

آبشار آل


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید