X
31 فروردین

میزان زکات و فطریه رمضان ۱۴۰۲ اعلام شد! مراجع تقلید میزان فطریه و زکات را اعلام کردند.

  • آیت الله خامنه ای

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر، یک صاع (تقریباً سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از موارد را هم بدهد کافی است.

مبلغ زکات فطره ۱۴۰۲ به قیمت گندم برای هر نفر ۶۰ هزار تومان اعلام شد.

مبلغ فطریه ۱۴۰۲ اعلام ضد

  • آیت الله جوادی آملی

بنابر نظر آیت الله جوادی آملی هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، برمبنای قوت غالب منطقه ،سه کیلو گندم ،برنج و مانند آنها و یا معادل قیمت اینها به قیمت روز پرداخت گردد.

مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد،به ازای هر روز 12/000 تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز 720/000 تومان تعیین شده است.

  • آیت الله سیستانی

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، برای هر فرد سه کیلوگرم، که مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد شصت هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی سی صد و شصت هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، صد و پنج هزار تومان تعیین شده است.

  • آیت الله مکارم شیرازی

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، کات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ شصت هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ دویست و چهل هزار تومان اعلام شده است. مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

مطلب پیشنهادی  استایل جذاب طناز طباطبائی در جشنواره ونیز

کفاره روزه غیر عمد مبلغ دوازده هزار تومان است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ هفتصد و بیست هزار تومان است.

همچنین بنا بر فتوای آیت الله مکارم شیرازی اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.

میزان زکات فطره رمضان ۱۴۰۲ اعلام شد!

  •  پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله نوری همدانی

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، حدود سه کیلوگرم گندم یا برنج یا نظیر آن که در رساله عملیه ذکر گردیده و یا قیمت آن را پرداخت نمایند.بر این اساس قیمت قوت غالب گندم ۶۰ هزار تومان و قیمت قوت غالب برنج ۲۴۰ هزار تومان می‌باشد که عزیزان در پرداخت آن مخیرند، در ضمن اگر در منطقه محل سکونت اجناس ذکر شده قیمت دیگری دارد باید به قیمت منطقه خود محاسبه نماید. همچنین کفاره غیر عمد برای هر روز ۱۲ هزارتومان و کفاره عمد برای هر روز ۷۲۰ هزار تومان می‌باشد.

  • آیت الله سبحانی

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۶۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان است.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۱۸ هزار تومان است، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ یک میلیون و ۸۰ هزار تومان است.

  • آیت‌الله شبیری زنجانی
مطلب پیشنهادی  ربودن دختر 22 ساله توسط ماموران قلابی در سعادت آباد تهران

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند،هر نفری یک صاع (تقریباً ۳ کیلو و ۶۰۰ گرم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

کفاره افطار غیرعمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود ۹۰۰ گرم به‌ حساب گندم) است که باید به مسکین (فردی که معیشتش سخت‌تر از فقیر می‌گذرد) پرداخت شود و در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مسکین داد تا برای خودش این مقدار طعام بخرد.

دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی، مبلغ ۷۲ هزار تومان را بابت زکات فطره هر نفر (به‌ حساب قیمت گندم) و مبلغ ۱۸ هزار تومان را برای کفاره افطار عذری دریافت می‌کند و به مصرف آن می‌رساند.

آیت‌الله وحید خراسانی

هر فرد مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، میزان فطریه به ازای هر نفر و با قیمت گندم و بدل از آرد ۶۰ هزار تومان و فطریه بدل از برنج ۲۰۰ هزار تومان است.

کفاره غیر عمدی و عمدی روزه نیز برای هر روز، به ترتیب ۱۵ و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شد.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید