X
6 تیر

مگ آیفوم: با معرفی ده فیلم برتر سال 2020 همراه ما باشید. کرونا زندگی همه ی انسانهای سر تا سر دنیا را تحت تاثیر قرار داد. ماندن بیش از اندازه در خانه، زدن ماسک در هر حالتی، شستن مداوم دست ها و … از تغییراتی بودن که بعد از شیوع کووید ۱۹ در زندگی ما بوجود آمد.

اما این پاندمی (دنیا گیری) نه تنها روی زندگی انسانها بلکه برای همه ی جوانب از جمله صنایع مختلف، ورزش، سیاست، هنر و غیره تاثیر گزار بود. صنعت سینما از این قائله مستثنی نبود. تغییرات زیادی به خصوص در کیفیت فیلمهای اکران شده به نسبت سال قبل در سینما ایجاد شد و دور از انتظار هم نبود. اما سال ۲۰۲۰ علی رغم همه ی مشکلات دارای آثار خوب و به یاد ماندنی هم بود. در این مقاله به صورت رندوم به ده تای آنها اشاره میکنیم.

 • Devil All the time

بازیگران: رابرت پتینسون، تام هالند، بیل اسکارزگارد

کارگردان: آنتونیو کامپوس

اولین فیلم این لیست، همیشه شیطان فیلمی در ژانر درام تریلر بود. خلاصه ی داستان این فیلم این است که در جنگلهای دور افتاده ناکم استیف در ایالت اویاهو، مردی که از نجات عضو خانواده اش از مرگ نا امید شده دست به انجام کارهای عجیبی میزند…

فیلمی که با هنرنمایی دو بازیگر جوان یعنی رابرت پتینسون و تام هالند یکی از فیلمهای دست کم گرفته شده امسال بود که روایت بی نظیری از حالات روانی مختلف انسانها و تصمیمات آنها زیر فشارهای مختلف را داشت.

معرفی ده فیلم برتر خارجی سال 2020

 • Mank

بازیگران: گری اولدمن، آماندا سیفرید، لیلی کالینز

کارگردان: دیوید فینچر

منک، یکی از فیلمهای عجیب امسال بود. جدیدترین اثر دیوید فینچر افسانه ای که با تصویری کاملا سیاه و سفید فیلمبرداری شده است.

داستان فیلم در سال ۱۹۴۰ داستان اورسون ولز سازنده ی فیلم همشهری کین را روایت می کند که از جی منک ویتس برای نوشتن فیلمنامه آن فیلم درخواست می کند.

این فیلم اصولا یک فیلم بیوگرافی است اما با المان های همیشگی فینچر همخوانی ندارد. عادت داریم که فیلمهای دیوید فینچر را در حالت مرموز و معمایی و با پلانهای بلند و لایه های عمیق اجتماعی ببینیم اما منک فقط و فقط داستانی را با کارگردانی استادانه و بازی بی نظیر تیم بازیگری خصوصا گری اولدمن و آماندا سی فرید را داراست.

 • Nomadland

بازیگران: فرنسیس مک دورمند، پاتریشیا گرایر

کارگردان: کلوئی ژائو

عشایر به گفته خیلی از منتقدان، برترین فیلم سال ۲۰۲۰ بود. فیلمی در ژانر درام و جاده ای که روایت از زنی به نام فرن دارد که همه چیز زندگی خود را از دست داده و اکنون سوار بر ون خود یک زندگی دائما در حال حرکت را تجربه میکند…

عشایر مختص دوست داران هیجان در سینما نیست و یک درام اصیل است. فیلمی که با هنرنمایی مثال زدنی بازیگر برنده ی اسکار خود یعنی فرنسیس مک دورمند برای طرفداران فیلمهای درام فیلم خوبی به شمار میرفت. این فیلم اوضاع کسل کننده ی زندگی زنی را نشان میدهد که جز رفتن و رفتن و ادامه دادن این روند با ون خود هدفی در مسیر نمیبیند. حس و حالی ک شاید همه ی ما در زندگیمان حس کرده باشیم و دیدن این فیلم برایمان خالی از لطف نیست.

مطلب پیشنهادی  خرید بهترین آب معدنی با قیمت مناسب و تحویل درب منزل

معرفی ده فیلم برتر خارجی سال 2020

 • Sound Of Metal

بازیگران: ریز احمد، اولیویا کوک، پل راچی

کارگردان: داریوش ماردر

صدای متال فیلمی در حال و هوای موسیقی به کارگردانی ماردر است. خلاصه ی داستان فیلم مربوط به موزیسینی است که دچار مشکلات شنوایی می شود و در سراشیبی سقوط قرار می گیرد…

صدای متال از آن جنبه فیلمهایی است که شمارا بی پرده به اعماق تاریکی و ناامیدی می برد و به شما تجربه ی دیدن زندگی انسانی که برایش هرچیزی رنگ و بوی شکست و ناامیدی را دارد نشان میدهد. بازی فوق العاده ی ریز احمد بازیگری که در سریال آن شب بازی درخشانی داشت نیز در این فیلم مورد توجه طرفداران و منتقدین بود و از نقاط قوت فیلم به حساب می آید.

 • The Gentleman

بازیگران: متیو مک کانهی، چارلی هونام، هیو گرنت، کالین فارل

کارگردان: گای ریچی

آقایان یکی از فیلمهای جذاب و پر طرفدار امسال بود. گای ریچی پس از سالها دوباره با فیلمی با همان سبک همیشگی خود، با تم مافیایی و یک تیم بازیگری بسیار قوی به دنیای سینما بازگشت. داستان فیلم درباره یک فروشنده قدرتمند مواد مخدر بریتینایی است که در تلاش است امپراطوری خود را به تعدادی میلیاردر از اوکلاهما بفروشد…

داستان جذاب و پر کشش، نقش آفرینی بی نظیر و مثال زدنی تیم بازیگران از جمله متیو مک کانهی، هیو گرنت و چارلی هونام، شخصیت پردازی بی نظیر و فیلمبرداری به سبک نوین از جمله ویژگی های این فیلم هستند. فیلمی که لایه های عمیقی در ان وجود ندارد، اما شمارا وادار میکند که از آن لذت ببرید.

معرفی ده فیلم برتر خارجی سال 2020

 • Promising Young Women

بازیگران: کری مولیگان، آلیسون بری

کارگردان: امرالد فنل

زن جوان امید بخش یکی از فیلم هایی است که به بهترین شکل به ما نشان میدهد که چرا عده ی کثیری از زنان دچار مشکلات زیادی هستند و نیازمند حمایت و توجه بیشتری مباشند. شخصیت زن در این داستان از یک حادثه ی تجاوز در گذشته اش آزار میبیند و در پی گرفتن انتقام هست….

بازی مثال زدنی کری مولیگان که در هر لحظه از اکت او می توان حس آزار و میل به انتقام را مشاهده کرد، واقع بینانه بودن فضای فیلم و کارگردانی و موسیقی زیبای فیلم مواردی هستند که دیدن این فیلم را برای هرکس واجب میکنند.

 • The Invisible Man

بازیگران: الیزابت ماس، اولیویر جکسون

کارگردان: لی وَنِل

مرد نامرعی فیلمی در سبک ترسناک و دلهره آور به اقتباس از رمان مرد نامرعی نوشته ی اچ جی ولز است. سسلیا کاس بعد از مرگ دوستش سعی در کنار آمدن با آن اتفاق دارد اما مردی نامرعی سعی بر به قتل رساندن او دارد…

مرد نامرعی فیلمیست که طرفداران و منتقدان زیادی داشت. داستان فیلم پر کشش و ماهرانه بود اما اجرای ضعیف تیم بازیگری بجز بازیگر اصلی فیلم الیزابت ماس که نقش آفرینی خوبی داشت و نداشتن موسیقی متن و صداگزاری خوب که یکی از ارکان اصلی یک فیلم خوب ترسناک است موجب شد این فیلم منتقدان زیادی داشته باشد اما همچنان جزو فیلمهای خوب امسال به حساب می آید.

 • Tenet

بازیگران: رابرت پتینسون، جان دیوید واشنگتون، الیزابت دبیکی

مطلب پیشنهادی  آیا برنج برای کاهش وزن مفید است؟

کارگردان: کریستوفر نولان

تنت یکی از مورد انتظارترین فیلمهای امسال بود که با استقبال خوبی از سوی طرفداران نولان مواجه شد اما منتقدان به شدت این فیلم را ضعیف قلمداد می کنند. دو جاسوس بین المللی برای جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سوم وارد توطئه ای پیچیده میشوند از جمله فناوری که امکان وارونگی زمان را به بشر داده است…

بعد از دانکرک که به قول طرفداران نولان از سبک فیلمهای او نبود، تنت یک فیلم در سبک کارگردانی نولان بود. بازی با زمان، پیچیدگی داستانی بیش از حد و شاید تکراری بودن موضوع فیلم شاید دلایلی بود که منتقدان به شدت این فیلم را نقد کردند اما جذابیت فیلم به مانند دیگر فیلمهای نولان است و ارزش یکبار دیدن را دارد.

معرفی ده فیلم برتر خارجی سال

 • Minari

بازیگران: استیو یئون، نول چو

کارگردان: لی ایساک چانگ

میناری یکی از فیلمهای آندرریتد یا کمتر پرداخته شده ی امسال است. این فیلم یک فیلم هالیوودی است با بازیگران آسیایی و این شاید دلیل کمتر دیده شدن آن باشد. یک خانواده ی کره ای آمریکایی برای تحقق رویاهایشان به سوی آرکانزاس میروند و یک مزرعه خریداری میکنند اما در این راه با پافشاری و موانع غیر قابل انکاری از سوی خانواده شان روبرو میشوند…

استیو یئون که همه ی ما از سریال محبوب واکینگ دد و شخصیت گلن او را میشناسیم، اینجا هم نقش آفرینی بی نظیری داشته و به خوبی آرامش، احساسات و فشارهای ناشی از مشکلات را بروز میدهد. روند فیلم کمی کند است اما کارگردانی فیلم در سطح بالاییست و مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.

 • Another Round

بازیگران: مدس میکلسن، لارس رنته

کارگردان: توماس وینتربرگ

دور بعدی شاید مهمترین و از نظر خیلیها بهترین فیلم سال ۲۰۲۰ است. فیلمی که محصول مشترک سوئد و دانمارک است، دو کشوری که سینمای پر طرفداری ندارند اگرچه در طول سالیان سال آثار فاخر و به یاد ماندنی نیز کم نداشتند. ۴ دوست که همگی معلمان دبیرستان هستند، نظریه ای را آزمایش میکنند که با حفظ سطح ثابت الکل در خون، زندگی خود را بهبود ببخشند…

دور بعدی از دیدگاه طرفداران هنر هفتم و همچنین منتقدان یکی از خلاقانه ترین ایده های سال ۲۰۲۰ این صنعت بود که اجرای این ایده را هم به بهترین شکل انجام داده بود. بازی مثال زدنی مدس میکلسن که پیش تر او را با بازی های درخشان در فیلم Hunt، سریال هانیبال و بازی Death stranding میشناختیم، کارگردانی و تصویربرداری خلاقانه، موسیقی متن زیبا، روند سریع فیلم همه و همه دست به دست هم دادند تا یکی از فیلمهای ماندگار امسال را برایمان به ارمغان بیاورند.

 • نتیجه گیری

در پایان می توان گفت سینما نیز مانند موسیقی و باقی هنر ها کاملا سلیقیست و هیچ خوب و بدی در ان وجود ندارد و تنها کاری که ما میتوانیم انجام دهیم معرفی لیستی از فیلم هاییست که بعد از دیدن ان ها احساس رضایت از انتخاب خود داشته باشید.

تصاویر معرفی ده فیلم برتر سال 2020 


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید