X
12 مرداد

چکیده : سرطان روده چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر با علائمی مانند وجود خون در مدفوع، مدفوع نازک، کاهش وزن غیرمنطقی و خستگی دائمی مواجه هستید، ممکن است پزشک برای شما آزمایش سرطان روده را تجویز کنند.

تست سرطان روده می‌تواند به راحتی این بیماری را تشخیص دهد. اگر قصد دارید تا درباره این بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنید، ادامه مطالب را دنبال نمایید.

آزمایش سرطان روده

سرطان روده چیست؟

سرطان روده عارضه‌ای است که طی آن سلول‌های روده بزرگ یا رکتوم بصورت غیرقابل کنترل و غیرطبیعی تکثیر می‌شوند. این سرطان با تست در آزمایشگاه یا نمونه‌گیری در منزل قابل تشخیص است. سرطان روده گاهی ناشی از پولیپ است. بسیاری از پولیپ‌ها در ابتدا خوش خیم بوده یا قابل درمان هستند.

تمام افراد بخصوص گروه‌های با سابقه خانوادگی و زمینه ژنتیکی می‌توانند با یک تست سرطان روده در منزل، تا حدود زیادی ریسک ابتلا به این عارضه را کاهش دهند. پولیپ‌های روده در غربالگری‌ها قابل شناسایی و تشخیص هستند. با تشخیص زود هنگام پولیپ‌ها، پزشک متخصص می‌تواند پیش از آنکه تبدیل به سرطان شوند، آن‌ها را از روده خارج کند.

خوب است بدانید که غربالگری‌ها می‌توانند در تشخیص سرطان کولورکتال در مراحل اولیه کمک کنند. تشخیص توده سرطانی در مراحل اول بهترین نتیجه درمانی را بدنبال خواهد داشت و تا حدود زیادی شانس درمان قطعی را افزایش می‌‌دهد.

تشخیص سرطان روده با یک تست ساده

تست ساده و ارزان برای تشخیص سرطان روده بزرگ، انجام آزمایش خون است. حتی افرادی که قادر به حضور در آزمایشگاه نیستند می‌توانند از خدمات آزمایش در منزل استفاده کنند و محدودیتی در این مورد نداشته باشند. برای تشخیص سرطان روده بزرگ به این روش پزشک آزمایش CBC را تجویز می‌کند.

تفاوتی ندارد این نمونه‌گیری در منزل انجام بگیرد یا آزمایشگاه، در هر صورت تست CBC تمام سلول‌های موجود در نمونه خون را بررسی می‌کند. اگر فرد مدت زمان زیادی درگیر به تومور سرطانی روده بزرگ باشد و تومورها خونریزی دهنده نیز باشند، نتیجه آزمایش CBC کم خونی را گزارش خواهد کرد. این تست در ادامه و در طول درمان نیز ممکن است چندباری تکرار شود، چراکه پزشک ضمن بررسی وضعیت بیمار سعی می‌کند با کنترل وضعیت فاکتورهای مختلف شرایط سلامت دیگر ارگان‌ها و بویژه کبد را نیز تحت نظر داشته باشد.

مطلب پیشنهادی  اولین قسمت سریال جیران پخش شد!

گاهی پزشک علائمی مشکوک مشاهده می‌کند و ممکن است تجویز به انجام تست خون مخفی کند. این مورد آزمایشگاهی یک تست نمونه گیری از مدفوع است. افراد می‌توانند از خدمات تست سرطان روده در منزل برای انجام این آزمایش استفاده کنند. نتیجه این آزمایش نشان می‌دهد که آیا در نمونه مدفوع خون وجود دارد یا خیر!

تست سرطان روده

علائم سرطان روده در آزمایش خون

بیماران مبتلا به سرطان روده در مراحل اولیه یا مراحل پیشرفته دچار علائم زیر می‌شوند:

  • کاهش وزن غیر قابل توضیح
  • احساس خستگی مفرط و ضعف جسمانی بی‌دلیل
  • بروز تغییرات مکرر در رفتار دستگاه گوارش همچون اسهال، یبوست
  • تغییر قوام مدفوع، خیلی سفت شدن یا آبکی شدن آن
  • احساس عدم تخلیه کامل روده
  • دل دردهای مکرر، انقباض شکمی و نفخ شکم

چه کسانی مستعد ابتلا به سرطان روده هستند؟

افرادی که یک یا چند مورد از ریسک فاکتورهای زیر را دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار خواهند داشت:

-سن: سن یکی از ریسک فاکتورهای مهم سرطان روده بزرگ بشمار می‌رود. اغلب افرادی که میانسال هستند و بیش از ۵۰ سال سن دارند دچار سرطان روده بزرگ می‌شوند.

-سابقه بیماری: در صورتی که در گذشته، فرد به سرطان روده بزرگ یا پولیپ مبتلا بوده و تحت درمان قرار گرفته باشد، در آینده نیز در معرض برگشت و ابتلا مجدد به بیماری قرار خواهد داشت.

-نژاد: نژاد سومین ریسک فاکتور مهم ابتلا به سرطان روده بزرگ شناخته می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که آمریکا‌یی‌ها و آفریقایی‌ها در مقایسه با دیگر نژادها بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پولیپ روده قرار دارند.

-سابقه ارثی: اگر فرد در خانواده‌ای متولد شده که سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ داشتند و با آن افراد ارتباط خونی دارد، شانس ابتلا به سرطان را خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  ماکان بند نسبت به حرکت عجیب مینا وحید واکنش نشان داد و این حرکت را محکوم کرد! +فیلم

-سبک زندگی: سبک زندگی افراد یک ریسک فاکتور اکتسابی است، بنابراین تا حدود زیادی از رفتار و نوع عادات افراد نشأت می‌گیرد. افرادی که به اندازه کافی ورزش نمی‌کنند در مقایسه با سایر گروه‌های فعال بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ و دیگر انواع سرطان قرار دارند.

-سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ضمن سرطان ریه، ریسک فاکتور جدی و قوی سرطان روده نیز شناخته می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند تعداد بالایی از مبتلایان به سرطان روده از جامعه افراد سیگاری هستند.

تفسیر آزمایش سرطان روده

برای تفسیر آزمایش سرطان روده پزشک ضمن بررسی نتایج آزمایش خون (CBC)، گزارشات دیگر تست‌ها و روش‌های تشخیصی را نیز مدنظر قرار می‌دهد. تعیین سطح بیماری و وضعیت بیمار با بررسی نتیجه تست، نیازمند نظر پزشک متخصص است. در فرآیند درمان با تکرار آزمایش خون پزشک نتیجه اندازه‌گیری تومور مارکر‌ها را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد. کاهش سطح تومور مارکر می‌تواند نشانه بهبود حال بیمار و پسرفت توده سرطانی باشد.

شرایط انجام آزمایش سرطان روده در منزل

اگر انجام آزمایش در منزل به روش نمونه گیری از خون باشد نیاز به ناشتایی ندارد، مگر درمواردی که پزشک توصیه کرده باشد. در صورتی که داروهای تاثیرگذار بر وضعیت فاکتورهای خونی مصرف می‌کنید حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

تشخیص سرطان روده

هومکا و تشخیص سرطان روده در منزل!

اگر برای غربالگری سرطان روده قصد انجام آزمایش در منزل را دارید و قادر به حضور در آزمایشگاه نیستید، می‌توانید از خدمات تست در منزل هومکا استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای انجام آزمایش از بیمه پایه یا تکمیلی نیز استفاده نمایید. هومکا علاوه‌بر استان تهران امروز در سایر شهرها همچون  کرج، اهواز، رشت، اصفهان، شیراز، قزوین، تبریز و مشهد خدمات آزمایش در منزل را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای ثبت درخواست نمونه‌گیری در منزل از طریق آدرس وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir اقدام کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید