X
23 خرداد

مگ آیفوم : یکی از معروفترین جاذبه‌های جهانی گردشگری ایران! دریاچه مهارلو در ۲۰ کیلومتری جاده شیراز به فسا قرار دارد. جایی در نزدیکی روستای مهارلو که نام دریاچه نیز از این روستا گرفته شده است.

دریاچه مهارلو استان فارس

معرفی و آشنایی با دریاچه مهارلو استان فارس

دریاچه مهارلو یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. دریاچه‌ آب شوری که به خاطر رنگ صورتی مایل به قرمزش شهرت بسیار دارد. مهارلو طبق تصویب هیات وزیران در سال ۸۵، به عنوان یکی از هفت منطقه نمونه گردشگری ایران برگزیده شده است. این دریاچه که در جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد، حدود ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد. بیشترین طول این دریاچه ۲۸ کیلومتر، بیشترین عرض آن ۱۵ کیلومتر است و عمق آن اما چندان زیاد نیست و در عمیق‌ترین بخش به ۳ متر می‌رسد.

دریاچه مهارلو که همچون دریاچه حوض سلطان قم و ارومیه از جمله دریاچه‌های نمک کشور محسوب می‌شود، در فصل‌های خشکی یکی از منابع بزرگ نمک ایران به‌شمار می‌آید. نزدیک‌ترین آبادی به دریاچه، روستای مهارلو است اما روستاهای دیگری نیز چون محمودآباد، بکت، برمشور، قنبری، دوبنه، انجیره و اعلاالدوله در پیرامون این دریاچه واقع شده‌اند که از جمله روستاهای گردشگری استان فارس محسوب می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  نوید محمدزاده با ظاهری جنجالی در جشنواره کن

دلیل صورتی بودن رنگ دریاچه مهارلو چیست
جلبک آب شور مهارلو را صورتی می‌کند. دریاچه مهارلو به دلیل شوری زیاد آب و نور فراوان، جلبکی به نام دونالیلا سالینا در خود پرورش می‌دهد. این جلبک نوعی ماده بتاکارتن ایجاد می‌کند که موجب تغییر رنگ آب دریاچه می‌شود.

تصاویری از دریاچه مهارلو

 دریاچه مهارلو استان فارس

دریاچه مهارلو کجاست

دریاچه مهارلو استان فارس

معرفی و آشنایی با دریاچه مهارلو استان فارس

دریاچه مهارلو استان فارس


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید