X
31 مرداد

مگ آیفوم: با رشد و شیوع کرونای نوع دلتا و رشد دوباره آمار جانباختگان و مریض های کرونایی در جهان، نگرانی های دوباره ای راجع به این ویروس 2 ساله شکل گرفته است. با مقایسه و انتخاب واکسن کرونا همراه ما باشید.

ولی خبر های خوبی نیز همواره در طول این پاندمی به گوش می رسد، که مهم ترین آن ها رشد واکسن ها و تولید شدن واکسن های مختلف در تمام نقاط جهان می باشد. در این مطلب قرار است چند واکسن بین المللی را در میزان عملکر مقابل کرونا، قیمت، کشور تولیدی و … مقایسه کنیم.

  • پیشینه پاندمی کرونا

در اوایل سال 2020 میلادی یا همان ماه های آخر زمستان سال 1398 خبر هایی حاکی از شیوع یک بیماری ناشناخته در چین و ایجاد پاندمی و قرنطینه در چند شهر این کشور در جهان پخش شد. در ابتدا این بیماری از نظر مردم ساختگی و غیر واقعی بود تا این که طی بی دقتی ها و خروج و ورود بی مورد به کشور چین، این ویروس در طی چند ماه به کل جهان سرایت کرد و باعث تعطیلی همگانی مدارس، مشاغل غیر ضروری و حتی لیگ های ورزشی شد.

ابتدا انتظار می رفت این پاندمی کوتاه مدت باشد و با توجه به بودجه بالای کشور ها برای ساخت واکسن به سرعت واکسن های مورد نیاز ساخته شود، اما همیشه همه چیز به صورتی که فکر می کنید پیش نمی رود. از زمان شیوع کرونا تا تولید اولین واکسن ها و انجام تست های آن زمانی یک ساله طی شد و در این یک سال خانواده های زیادی در سراسر جهان عزادار شدند و عزیزان زیادی را همگی ما از دست دادیم.

اما اکنون که در تابستان سال 1400 یا همان 2021 هستیم، جمعیت زیادی از دنیا واکسیناسیون را انجام دادند و توانستند بدن خود را به این ویروس مقاوم کنند. در این یک سال و نیم واکسن های زیادی از کشور های مختلف با نام های مختلف ساخته شد که هرکدام یک سری خواص و عوارضی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تفاوت واکسن های کرونا در چیست ؟ | معرفی انواع واکسن کرونا و عوارض آنها

  • واکسن فایزر

فایزر را می توان برادر بزرگ خانواده واکسن های کرونا دانست. این واکسن که به مشارکت آلمان و ایالات متحده آمریکا ساخته شد اولین واکسنی بود که به صورت عمومی به مردم تزریق شد و شروع واکسیناسیون جمعی با این واکسن بود.

این واکسن که در 11 دسامبر سال 2020 به رسمیت شناخته شد و ثبت شد، اولین واکسنی بود که گواهی FDA را گرفت و سازمان غذا و داروی امریکا آن را به رسمیت شناخت و اعلام داشت که سلامت کامل را دارا است و به بدن آسیبی نمی رساند.

واکسن فایزر ابتدا قرار بود در دو دوز تزریق شود و این کار انجام شد، اما اکنون با شیوع کرونای نوع دلتا این کمپانی بزرگ دارو در نظر دارد تا دوز سوم را نیز به داوطلبان تزریق کند تا با افزایش امنیت بدن به این ویروس از ابتلا به نوع پیشرفته آن جلوگیری شود.

وضعیت: استفاده رسمی در آمریکا و تعدادی از کشور های اتحادیه اروپا تحت نظر شرکت فایزر

مناسب برای: افراد 12 سال به بالا، در حال تست بر روی کودکان بین 5 تا 11 سال

دوز ها: در دو دوز با فاصله زمانی 21 روز تزریق می شود. در حال تست برای نیاز به دوز سوم.

عوارض جانبی: لرز، سردرد، تب، بدن درد و قرمزی و تورم در محل تزریق واکسن، عوارض جانبی این واکسن حداکثر 72 ساعت ادامه دارند و با مصرف زیاد آب و استراحت پس از نهایتا 72 ساعت عوارض از بین می رود.

مطلب پیشنهادی  الزامی شدن کارت واکسن برای انجام این خدمات

اثر بخشی: اثر بخشی واکسن فایزر در دو مرحله آزمایشگاهی و عمومی سنجیده شده و اثر بخشیش به صورت میانگین 93 درصد سنجیده شده است.

شیوه فعالیت: واکسن فایزر تفاوت هایی با واکسن های قدیمی دارد، به طوری که واکسن های قدیمی ویروس ضعیف شده را وارد بدن می کردند تا سلول های بدن را آماده مقابله با ویروس کنند اما واکسن فایزر به زبان ساده پروتئینی حاوی ژن های ویروس کرونا را وارد بدن می کند که باعث افزایش ایمنی بدن در مقابل ویروس می شود. این شیوه جدید امنیت بیشتری به بدن می دهد و اثر آن در بدن طولانی تر است.

قیمت: 25 دلار برای هر دوز

شرایط نگه داری: به صورت یخ زده در دمای 70- درجه

تفاوت واکسن های کرونا در چیست ؟ | معرفی و مقایسه واکسن کرونا و عوارض آنها

  • واکسن مدرنا

واکسن مدرنا تنها یک هفته پس از واکسن فایزر معرفی شد و تبدیل به دومین واکسنی شد که گواهی FDA را از سازمان غذا و دارو آمریکا دریافت می کند. واکسن مدرنا شبیه ترین واکسن به فایزر می باشد، به طوری که شیوه فعالیت و عوارض جانبی کاملا مشابه ی دارند.

مدرنا ساخته کشور آمریکا می باشد و ورودش به خیلی از کشور ها به علت تحریم های موجود غیر ممکن می باشد.

وضعیت: استفاده رسمی در آمریکا و تعداد کمی از کشور های اتحادیه اروپا و دیگر کشور های جهان. این واکسن تنها واکسن تایید شده توسط کشور سوئیس می باشد.

مناسب برای: این واکسن برای افراد 18 سال به بالا مناسب می باشد، هرچند که شرکت تولید کننده این واکسن اذعان داشته که افراد بین 12 تا 18 سال نیز مشکلی برای استفاده از این واکسن ندارند. مدرنا در حال تست برای کودکان بین 5 تا 11 سال می باشد.

دوز ها: واکسن مدرنا در دو دوز با فاصله زمانی 28 روز تزریق می شود.

عوارض جانبی: لرز، سردرد، تب، بدن درد و قرمزی و تورم در محل تزریق واکسن، عوارض جانبی این واکسن حداکثر 72 ساعت ادامه دارند و با مصرف زیاد آب و استراحت پس از نهایتا 72 ساعت عوارض از بین می رود.

اثربخشی: طی آزمایش ها و تست های انجام شده اثر بخشی واکسن مدرنا به طور میانگین 90 درصد اعلام شده است.

شیوه فعالیت: واکسن مدرنا نیز مانند واکسن فایزر از تکنولوژی سوار کردن ژن های ویروس کرونا بر روی mRNA استفاده می کند.

قیمت: 20 دلار برای هر دوز

شرایط نگه داری: به صورت یخ زده در دمای 70- درجه

تفاوت واکسن های کرونا در چیست ؟ | معرفی و مقایسه واکسن کرونا

  • واکسن استرازنکا

واکسن استرازنکا اولین واکسن غیر آمریکایی کرونا می باشد که توسط کشور انگلیس زیر نظر دانشگا آکسفورد تولید می شود. این واکسن به علت قیمت بسیار پایین ترش نسبت به دو واکسن آمریکایی و همچنین شرایط نگه داری آسان تر، در کشور های کوچک و جهان سومی بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

واکسن استرازنکا جزو اولین واکسن های وارد شده به ایران است و در زمان نوشتن این مقاله در حال تزریق عمومی می باشد.

وضعیت: غیر قانونی در آمریکا، در حال استفاده در اتحادیه اروپا و انگلستان و دیگر کشور ها

مناسب برای: بزرگسالان بالای 18 سال

دوز ها: در دو دوز با فاصله زمانی 3 ماه تزریق می شود

عوارض جانبی: تب، لرز، سردرد، حساسیت، خارش، درد، تورم و قرمزی در محل تزریق همه ی عوارض جانبی واکسن نهایت تا 48 ساعت از بین می رود.

اثر بخشی: به علت فاصله زمانی طولانی بین دو دوز واکسن آسترازنکا تست های اثر بخشی آن در دو مرحله دوز اول و دوز دوم منتشر شده است. نتیجه این تست ها نشان دهنده اثر بخشی 63 درصدی بعد از دوز اول و اثر بخشی 95 درصدی بعد دوز دوم می باشد.

مطلب پیشنهادی  خواص شگفت انگیز به لیمو

شیوه فعالیت: واکسن استرازنکا مانند واکسن های قدیمی فعالیت می کند و در واقع ویروسی که با تغیررات ژنتیکی ضعیف شده به بدن داوطلب تزریق می شود تا بدن با مقابله با ویروس ضعیف بتواند خود را برای آمادگی با ویروس اصلی آماده کند.

قیمت: 4 دلار برای دوز اول و 3 دلار برای دوز دوم

شیوه نگه داری: واکسن استرازنکا را می توان در شرایط یخچال های معمولی تا 6 ماه نگه داری کرد.

تفاوت واکسن های کرونا در چیست ؟ | معرفی انواع واکسن کرونا و عوارض آنها

  • واکسن اسپونتیک 5

واکسن اسپونتیک 5 ساخته ی کشور همسایه ایران یعنی روسیه می باشد. این واکسن بیشترین شباهت را به واکسن آسترازنکا دارد و با وجود قیمت مناسب و شرایط نگه داری راحت جزو گزینه های محبوب واکسیناسیون در کشور های فقیر تر می باشد.

وضعیت: غیر قانونی در آمریکا، در حال استفاده در اتحادیه اروپا و روسیه و دیگر کشور ها

مناسب برای: بزرگسالان بالای 18 سال

دوز ها: در دو دوز با فاصله زمانی 28 روزه تزریق می شود

عوارض جانبی: تب، لرز، سردرد، حساسیت، خارش، درد، تورم و قرمزی در محل تزریق همه ی عوارض جانبی واکسن نهایت تا 48 ساعت از بین می رود.

اثر بخشی: واکسن اسپونتیک طی تست های انجام شده مقاومتی حدود 92 درصد به بدن بعد از دو دوز به بدن می دهد.

شیوه فعالیت: واکسن اسپونتیک مانند استرازنکا فعالیت می کند و در واقع ویروسی که با تغیررات ژنتیکی ضعیف شده به بدن داوطلب تزریق می شود تا بدن با مقابله با ویروس ضعیف بتواند خود را برای آمادگی با ویروس اصلی آماده کند.

قیمت: 7 دلار برای دوز اول و 10 دلار برای دوز دوم

شیوه نگه داری: واکسن اسپونتیک را می توان در شرایط یخچال های معمولی تا 6 ماه نگه داری کرد.

تفاوت واکسن های کرونا در چیست ؟ | معرفی انواع واکسن کرونا و عوارض آنها

  • واکسن سینوفارم

واکسن سینوفارم ساخته کشور چین مبدا ویروس کرونا می باشد، این واکسن همانند واکسن های استرازنکا و اسپونتیک ویروس ضعیف شده توسط تغییرات ژنتیکی می باشد. واکسن سینوفارم جزو واکسن های ارزان در جهان محسوب می شود و با توجه به قیمت مناسب در صدر لیست خرید کشور های جهان سومی برای خرید می باشد.

وضعیت: تایید نشده توسط fda ، در حال انجام تزریق در کشور های غیر اروپایی و امریکایی

مناسب برای: برای تمامی بزرگسالان بالا 18 سال

دوز ها: در دو دوز با فاصله زمانی 29 روز تزریق می شود.

عوارض جانبی: تب، لرز، سردرد، حساسیت، خارش، درد، تورم و قرمزی در محل تزریق همه ی عوارض جانبی واکسن نهایت تا 48 ساعت از بین می رود. عوارض جانبی این واکسن از دیگر واکسن ها بسیار کمتر می باشد و این موضوع باعث محبوبیت این واکسن توسط پزشک ها برای تجویز به بیماران سرطانی می باشد.

اثربخشی: اثر بخشی جایی است که واکسن سینوفارم نسبت به بقیه رقبای خود کمی عقب تر می باشد و پس از انجام تزریق دو دوز این واکسن فقط 73 درصد اثر بخشی در مقابله با کرونا مشاهده شده است.

شیوه فعالیت: واکسن سینوفارم همانند واکسن های استرازنکا و اسپونتیک بخشی از یک ویروس ضعیف شده را وارد بدن می کند تا بدن با مقابله با آن برای جلوگیری از ویروس اصلی آماده شود.

قیمت: نامشخص

شیوه نگه داری: این واکسن در یخچال های معمولی تا 6 ماه نگه داری میشود.


برچسب ها :

نظر خود را بنویسید